menu
titulní obrázek

Farma Nadějov

Jak jsme začínali

V roce 2012 jsme započali chov koz. Tato krásná zvířata chováme jednak pro jejich úžasnou vlastnost - člověka pozitivně nabíjet a pro jejich zdravé, lahodné mléko. V našem stádě naleznete kozy hnědé krátkosrsté s POP, kříženky a kozy anglonubijské všechny bezrohé.

Stádo v současné době čítá 7 koz dojných, 1 plemenného kozla a 3 kozičky narozené letos v únoru, které budou nadějnou "posilou" do budoucna. Kozy mají neomezený přístup na pastvinu. O kůzlata se starají matky samy, nejsou oddělována. Na naší malé farmě chováme kozy co nejpřirozenějším způsobem, zbytečně nezasahujeme do jejich života. Kozy nezavíráme a je jen na jejich uvážení, kdy se půjdou pást. Každá koza má své jméno, na které slyší. Kozy dojíme ručně a z mléka děláme jednoduchými postupy sýry. V minulém roce jsme vyráběli lučinu, farmářský sýr - přírodní nebo ochucený (chili, česnek, pažitka, zelený pepř či směsi koření), dále děláme sýr lisovaný - polotvrdý a hermelín. Lisovaný sýr také voskujeme a necháváme zrát několik měsíců ve sklepě nebo ho nakládáme s kořením do oleje. V zimě při nedostatku čerstvého kozího mléka lze u nás ochutnat sýry kravsko - kozí. Kravské mléko máme z nedaleké farmy, na domácích sýrech si tedy na naší farmě pochutnáte celoročně.

Kozel Kůzle Kachny Drůbež

Na naší farmě též naleznete hrabavou drůbež, houf slepic a kohouta. Kohout v hejnu má důležitou úlohu ochraňovat slepice před nebezpečím, pomáhá jim hledat potravu a hlavně oplodňuje vejce. Každoročně tedy máme kuřátka. Slepice chováme převážně Tetry, Šumavanky a Wyandotky zdrobnělé. Na bezpečnost drůbeže dohlíží náš vlčák Jack. V naší galerii jsou k vidění fotky chovných hus, které hnízdily v plovoucím voru na našem malém rybníku či chovné "trio krůt" s krůťaty. Experimentovali jsme také s chovem kachen - indických běžců, kteří jsou výbornými sběrači slimáků.

Do naší zahrady jsme vysázeli staré odrůdy jabloní, višní, třešní, slivoní, hrušní a ořechů. Na podzim jsme dostali darem 3 broskve, pěstované v nadmořské výšce 900 m.n.m., jsme tedy velmi zvědaví, jak se jim bude u nás dařit. V naší nadmořské výšce 850 m.n.m. uzrají téměř vždy bez problémů muchovníky, angrešty, 3 barvy rybízu, maliny, josty... Na zahradě vyroste krásná zelenina i ta teplomilnější jako jsou celery či různé druhy dýní. Úzce spolupracujeme se společností GENGEL, která se specializuje na uchovávání a šíření starých odrůd bylin a zeleniny. Semenaření tedy patří k jednim z našich dalších koníčků. Je to práce zdlouhavá, ale velmi krásná. Člověk se při pohledu na malé semínko zamýšlí nad přírodou a smyslem života.

Rok 2019

Člověk se ve svém vývoji někam neustále posouvá. Co bylo jasné před pár lety, dnes vypadá docela jinak.

Před třemi lety, když jsme psali výše uvedený text, měli jsme „jasno“, budeme chovat stádečko tak 10-ti až 15-ti dojných koz, vyrábět sýry pro penzion a návštěvníky našeho kraje. Tak jsme si vyzkoušeli denně zpracovávat kolem 25 litrů mléka. Řešit stísněný prostor v kozínku i na pastvině. Najednou už to nebyla zábava jako na začátku, když jsme měli kozy 3. Postupně jsme začali stádo zmenšovat. V současné době máme u nás v kozínku 4 hnědé krátkosrsté bezrohé kozy : Lízu, Lojzičku, Fíbí a Valentýnku. A někdy v budoucnosti bychom si přáli kozičku od Fíbí, jméno je už teď jasné – Jasmínka ☺.

Chtěli bychom naše čtyřnohé přítelkyně chovat zase o trochu citlivěji. Naslouchat jejich potřebám. Nebudeme je například každoročně zbytečně vyčerpávat porody a tvořit velké stádo, kde kozy neustále musí obhajovat své postavení ve velké skupině.

Stále vyrábíme sýry, ale pouze z našeho kozího zdravého mléka, po celý rok. Ochutnat mohou ubytovaní hosté našeho penzionu.

Slepice u nás také stále žijí, kuřátka už ale neodchováváme. Kachny, husy ani krůty už u nás nenajdete.

Jak již bylo výše zmíněno, vše se mění… V minulém roce jsme vybudovali nový skleník, kde v letních měsících pěstujeme náchylnější rostliny jako jsou rajčata, okurky, květáky, saláty, vinnou révu aj. Na zimu do skleníku přesazujeme celery, řepy, mangoldy, kadeřávky a další rostliny, máme tedy po celý rok čerstvou zeleninu.

Stále přemýšlíme, jak na Šumavě úspěšně pěstovat i teplomilné zeleniny …

Letos jsme pomocí bagru zhotovili nové hluboké záhony, které se nám osvědčily při pěstování pestré kombinace starých i nových odrůd zeleniny, bylin a květin. Tedy nepěstujeme v klasických řádcích monokultury. Něco vysázíme my, něco je dílem přírody, semenaření a samovýsevu. Každý záhon je originální, neopakovatelný, barevný a krásný ...

Také objevujeme schopnosti kamenů soustředit a směrovat energie. To nás inspirovalo vztyčovat tyto bytosti, proto u nás vznikl Kamenný kruh (Kromlech) s navazující kamennou řadou. Kameny jsou umístěny též ve skleníku, kde je využito i akumulačních schopností.

Rádi bychom se v příštích letech věnovali spíše rostlinné části naší farmy. „Živočišná výroba“ u nás vždy, ale také bude, protože kozy jsou láska na celý život …